Rezerwa jajnikowa – hormon AMH

Chcesz być świadoma swojej płodności? Chcesz zaplanować macierzyństwo? A może wahasz się z podjęciem decyzji o dziecku lub boisz się, że osiągnęłaś wiek, w którym możesz mieć trudności z zajściem w ciążę? Wykonaj prosty test i poznaj odpowiedź!

Wybierz miasto

od 200,00 zł Mediclub logo Mediclub logo od 190,00 zł

  • Opis produktu
  • Jak przygotować się do badania
  • Wyniki badań
  • Dokumenty
Opis produktu

Kobiety, w odróżnieniu od mężczyzn, którzy plemniki produkują ciągle, rodzą się ze skończoną liczbą komórek jajowych, co sprawia, że ich czas na podjęcie decyzji o dziecku jest ograniczony każdą owulacją, podczas której uwalniana jest dojrzała komórka jajowa. To, połączone ze starzeniem się komórek jajowych, powoduje, że płodność kobiet spada wraz z wiekiem. Dzięki ocenie rezerwy jajnikowej, czyli sprawdzeniu, ile komórek jajowych gotowych jest do dalszego rozwoju, można ustalić czy kobieta ma jeszcze czas, by odkładać poczęcie. Badania te odgrywają również ogromną rolę w diagnostyce i leczeniu niepłodności.

Oceny rezerwy jajnikowej można dokonać między innymi poprzez badania laboratoryjne i sprawdzenie stężenia hormonu służącego do oceny rezerwy jajnikowej – AMH (hormonu antymüllerowskiego).

Hormon antymüllerowski, w skrócie AMH od angielskiego Anti-Müllerian Hormone, to hormon, który u kobiet w wieku rozrodczym uczestniczy w selekcji pęcherzyka dominującego, czyli tego, który podczas owulacji „wypuści” komórkę jajową. Produkowany jest przez komórki ziarniste w pęcherzykach z niedojrzałymi komórkami jajowymi zgromadzonych w jajnikach, dzięki czemu wykorzystywany jest do oceny rezerwy jajnikowej kobiety.

AMH osiąga maksymalne stężenie między 21 a 30 rokiem życia kobiety, by z czasem ulegać stopniowemu zmniejszaniu. Im większy poziom AMH, tym większą kobieta ma rezerwę jajnikową, czyli tym więcej pęcherzyków (w których komórka jajowa może dojrzeć i zostać uwolniona podczas owulacji) ma w jajnikach. Podczas leczenia niepłodności poziom AMH brany jest pod uwagę przy planowaniu postępowania –niski poziom tego hormonu może być wskazaniem do zapłodnienia In vitro.

Niewykrywalne lub bardzo niskie stężenie AMH świadczy o wyczerpaniu rezerwy jajnikowej i jest czynnikiem prognostycznym wystąpienia menopauzy w ciągu ok. 5 lat lub, jeżeli pojawia się u młodej kobiety, może sugerować przedwczesne wygasanie czynności jajników (nazywane potocznie „przedwczesną menopauzą”).  Z kolei zbyt wysokie stężenie AMH może wskazywać na zespół policystycznych jajników, nazywany w skrócie PCOS.

Twoje korzyści:

  • Będziesz świadoma swojej płodności.

  • Dowiesz się czy możesz jeszcze poczekać z podjęciem decyzji o dziecku.

  • Pominiesz koszty oraz czas, które musiałabyś przeznaczyć na wizytę lekarską kwalifikującą do badań.

Informacje dodatkowe:

  • Produkt tylko dla kobiet.

  • Płodność jest złożonym mechanizmem, dlatego wyniki powinny być analizowane przez lekarza i nie powinny być podstawą diagnozy.

Jak przygotować się do badania
Wyniki badań
Dokumenty